top of page

10 hasznos tipp a jobb Értő Figyelemhez

Szerző képe: Szomora VirágSzomora Virág
  1. Mikor használd az ÉRTŐ FIGYELMET? Csakis akkor, ha saját problémáid nem kötnek le éppen, befogadó vagy és elfogadást érzel a másikkal szemben, segíteni szeretnél neki megoldani a problémáját.

  2. Tudd, hogy mikor NE használd az értő figyelmet! Nem fog működni, ha nem érzel elfogadást a másik emberrel szemben - amikor te magad vagy a probléma gazdája. Nem fog működni akkor sem, ha befolyásolni akarod, hogy változtasson valamely viselkedésén, ami neked problémát jelent.

  3. Azonosítsd be, hogy Te készen állsz-e. Vannak azonban olyan helyzetek is, amikor bár segítő szándék hajt, te magad nem vagy elég gondtalan ahhoz, hogy őszintén, elfogadással hallgasd meg a másikat.

  4. Ne nyomulj! Persze az is előfordulhat, hogy épp ő nem akar beszélgetni. Fontos, hogy ilyenkor észrevedd a jeleket, és ne gondold, hogy veled van a probléma.

  5. Használd a passzív figyelmi eszközöket. Nincs szükség minden pillanatban értő figyelmű visszajelzésre – sokszor egy biccentés, hümmögés is elég annak jelzésére, hogy figyelsz. Az értő figyelmű visszajelzést akkor érdemes adnod, amikor a másik erős érzéseket mutat vagy küzd velük.

  6. Ha a másiknak információra van szüksége, add meg neki. De csak akkor, ha biztosan megértetted, mi a valódi probléma; ha az információ a rendelkezésedre áll; ha a másik biztosan hallani akarja. Röviden és tömören válaszolj ilyenkor. Valamint készülj fel, hogy még így sem biztos, hogy elfogadja ötleteidet.

  7. Ne várd, hogy a másik fél a te megoldásodat válassza. Az értő figyelemmel segítheted a másikat, hogy megoldja sajt problémáját, megtalálja saját megoldását. Az is előfordulhat, hogy a megoldás nem azonnal kerül elő, vagy hogy a másik végül nem mondja el neked, hogy mire jutott.

  8. Ne add fel túl hamar! Sokszor időbe telik, mire a másik rájön, valóban segíteni próbálsz neki, meg akarod érteni, és elfogadod az ő problémáit és érzéseit.

  9. Az értő figyelmet sokáig és sokszor kell gyakorolni, hogy a mestere légy, hogy automatikusan, szinte észrevétlenül saját viselkedéssé váljon. Gyakorolj, amikor csak lehet gyerekeiddel, pároddal, barátaiddal!

  10. Fogadd el, ha eleinte mesterkéltnek tűnik, „tankönyv szagú” az értő figyelmű válaszod, és ez neked és másoknak is feltűnik. Idővel egyre természetesebb lesz, kialakul saját szóhasználatod, egyre kevésbé esik majd nehezedre.

Te is elsajátíthatod!



 
 

GORDON INTÉZET BUDAPEST

(06 1) 290 1181

  • Google Places
  • Facebook
  • Instagram

©2021 by Szomora Virág. Proudly created with Wix.com. Utolsó frissítés: 2025.03.10.

ADATKEZELÉS ÉS ÁSZF

A Gordon Módszer nemzetközi jogoltalom alatt áll. Gordon tanfolyamot kizárólag a kaliforniai Gordon Intézet kiképzett oktatói tarthatnak, Magyarországon és a határon túli magyar lakta területeken a Gordon Kiadó Magyarország Kft., mint nemzeti képviselet, keretein belül.

www.gordontraining.com

bottom of page