top of page
Keresés

Hogyan figyeljünk gyermekünkre stresszes helyzetekben

  • Szerző képe: Szomora Virág
    Szomora Virág
  • márc. 25.
  • 2 perc olvasás

Mondanom sem kell, hogy a stressz mindenhol jelen van körülöttünk - és mindannyian próbáljuk megőrizni a józan eszünket. Nehéz odafigyelni másokra is, amikor mi magunk (felnőttek/szülők) is túlterheltnek, szórakozottnak stb. érezzük magunkat.


Márpedig elengedhetetlen, hogy segítsünk a gyerekeknek értelmet adni ennek, hogy segítsünk eligazodni, hogy segítsünk enyhíteni a szorongásukat. Íme néhány információ és tipp az Értő Figyelemről, ami remélhetőleg segítségedre lesz, hogy segíteni tudj nekik.


  • Az Értő Figyelem a küldő üzenetének a hallgató saját szavaival történő visszaadása; a küldő érzéseinek és a kommunikáció tartalmának visszatükrözése. Ez a segítő készségek közül a legerőteljesebb.

  • Az Értő Figyelem az a készség, amely a legjobban kifejezi a három segítő tulajdonságot: az empátiát, az elfogadást és az őszinteséget, és segíti a gyermeket problémája megoldásában.

  • Az Értő Figyelem egy különleges módja annak, hogy visszatükrözzük, amit a gyermek kifejezett, hogy tudtára adjuk, hogy figyelünk, és hogy ellenőrizzük, hogy jól értettük-e a gyermek mondandóját.

  • Az Értő Figyelem a gyermek teljes kommunikációjának visszaadása, beleértve az üzenet tényeit/témáit és a hozzá kapcsolódó érzéseket is.

  • Az Értő Figyelem megköveteli, hogy a gyermek helyébe képzeld magad, próbáld átérezni a gyermek gondolatait és érzéseit, majd melegséggel és elfogadással oszd meg megértésedet.

  • Az Értő Figyelem lehetővé teszi, hogy mind te, mind a gyereked megértsétek az ő tényleges élményét.

Ez a kölcsönös megértés lehetővé teszi a gyermek számára, hogy kifejezze és feltárja a problémát, és a probléma megoldása felé haladjon.


Előfordul, hogy egy feldúlt gyermek pontosan tudja, miért zaklatott, képes világosan kifejezni a problémát, és teljesen egyedül megoldani azt.

Legtöbbször azonban az érzelmi árvízben lévő gyerekek nem biztosak az érzéseikben, csak kódolt jelzésekkel fejezik ki magukat, és keresnek valakit, aki megértéssel hallgatja meg őket.


Például egy ötéves gyermek aggódik valami miatt, könnyes szemmel jön hozzád, de ezt kérdésként fejezi ki, például: „Szerinted fogok még valaha a barátaimmal játszani?”. Az Értő Figyelmű szülő megfogalmazza a benyomását arról, amit a gyermek átél, de nem feltétlenül fejez ki, és visszacsatolja azt a gyermeknek megerősítés vagy tisztázás céljából.

A szülő Értő Figyelmű válasza lehet a következő: „Nagyon hiányoznak a barátaid, és ijesztő, hogy nem tudod, mikor láthatod őket.” Ezt követi a gyermek megerősítő üzenete: „Aha!”.

Az Értő Figyelem enyhíti az „érzelmi árvizet”. Amikor a gyermek érzései elárasztják a gondolatait, az Értő Figyelem csökkentheti az érzések mértékét, és felszabadítja a gyermek képességét arra, hogy tisztán gondolkodjon és megoldja a problémáját.

Az Értő Figyelem még akkor is hasznos, ha kissé melléfog, mert segíti a gyermeket abban, hogy elgondolkodjon az éppen kifejezett gondolatokon vagy érzéseken.

Még ha a szülő Értő Figyelmű „találgatása” helytelen is, a gyermek szinte mindig kijavítja azt, és folytatja a beszélgetést.


Ha viszont az Értő Figyelmű válasz pontos volt, akkor a gyermek megértve érzi magát, felszabadulnak a felgyülemlett érzései, és rálátást nyer a problémára.


TANULD MEG ITT! Szülői Eredményesség Tréning (P.E.T. Parent Effectiveness Training)


GORDON INTÉZET BUDAPEST

(06 1) 290 1181

  • Google Places
  • Facebook
  • Instagram

©2021 by Szomora Virág. Proudly created with Wix.com. Utolsó frissítés: 2025.03.10.

ADATKEZELÉS ÉS ÁSZF

A Gordon Módszer nemzetközi jogoltalom alatt áll. Gordon tanfolyamot kizárólag a kaliforniai Gordon Intézet kiképzett oktatói tarthatnak, Magyarországon és a határon túli magyar lakta területeken a Gordon Kiadó Magyarország Kft., mint nemzeti képviselet, keretein belül.

www.gordontraining.com

bottom of page