Az, hogy hogyan neveljük a gyermekeinket, döntően meghatározza, hogy milyen emberek lesznek belőlük. Ha úgy nevelik őket, hogy a szüleik elvárják tőlük az engedelmességet, és a hatalmat vagy a vele való fenyegetést használják a szabályok betartatására, akkor nagyobb valószínűséggel lesznek hajlandóak engedelmeskedni más tekintélyszemélyeknek is, például főnököknek, vallási vezetőknek, elnököknek.

A Szülői Eredményességi Tréning (P.E.T.) nem csupán abban segít a szülőknek, hogy jobb, harmonikusabb kapcsolatot alakítsanak ki gyermekeikkel, hanem olyan készségeket is biztosít számukra, amelyekkel segíthetnek gyermekeiknek (és saját maguknak) megtanulni, hogyan éljenek egy demokratikus társadalomban.
Ezt úgy éri el, hogy alapvető kommunikációs készségeket tanít nekik, beleértve az elfogadással, empátiával és megértéssel való meghallgatás képességét; az önfeltáró készségeket, hogy világosan és őszintén kifejezhessék szükségleteiket és érzéseiket; és a vesztes-mentes konfliktuskezelés készségét, hogy amikor konfliktusok merülnek fel, mert azok elkerülhetetlenül előfordulnak, olyan megoldással lehessen őket megoldani, amely a szülő és a gyermek számára egyaránt megfelelő.
Ha a gyerekek ilyen környezetben nőnek fel, ezeket a készségeket beépítik a saját életükbe. Empátiával és megértéssel hallgatnak meg másokat, őszintén kifejezik szükségleteiket és érzéseiket, és úgy oldják meg a konfliktusaikat másokkal, hogy mindkettőjük igényei teljesüljenek.
Mivel szabadon gondolkodhattak saját magukról, kialakították saját értékeiket, és úgy érzik, hogy szabadon kifejezhetik és élhetnek ezekkel. Mivel a hatalom bevetése nélkül nevelkedtek, megtanultak bízni a saját ítélőképességükben és megkérdőjelezni a külső tekintélyt.
Mivel a szüleik megengedték nekik, hogy magukénak tudhassák a problémáikat, megtanulták, hogy felelősséget vállaljanak azok megoldásáért, ahelyett, hogy másoktól függenének a megoldásban. Mivel megtanulták, hogyan kell együttműködni a konfliktusok megoldása érdekében, nem kerülik a konfliktusokat, és nem próbálnak a másik kárára nyerni.
Hazánkban, bár tanítják nekünk a demokrácia eszméit, még most is keveseknek adatott meg, hogy olyan családban nevelkedjenek, ahol ténylegesen megtanulták, hogyan kell azt a gyakorlatban megvalósítani. Ahogy Dr. Gordon fogalmazott:
„A demokratikus létforma több, mint »egy kormányzati rendszer«... Inkább minden emberi kapcsolat egyik feltétele, ha az ember maximálisan ki szeretné hozni a benne rejlő lehetőségeket, azzá válna, amire képes, és továbbra is kölcsönös tiszteletben, barátságban, szeretetben és békében viszonyulna egymáshoz.”
Forrás: Linda Adams , www.gordontraining.com